Rím a letné sídlo pápežov Castel Gandolfo

Domov>Zájazdy>Rím a letné sídlo pápežov Castel Gandolfo
20.05.2023 - 24.05.2023
4x ubytovanie
4x raňajky
letecky
Nástupné miesta/odlet: Viedeň - odchod z Bratislavy
585 €
Rezervovať

Popis zájazdu

Za najdôležitejšie pútnické miesto Talianska môžeme považovať Vatikán, ktoré je svetoznáme sídlo pápeža. Vatikán je súčasťou Ríma a možno ho nazvať ako „štát v meste“ a je zároveň najmenší európsky štát. Vatikán je centrom katolíckej cirkvi a je veľmi navštevovaný pútnikmi z celého sveta. Má veľmi bohatú históriu, kultúru, veľké architektonické bohatstvo a obrovské množstvo umeleckých diel. Pre návštevu Ríma a Vatikánu je najlepšie vyhradiť si niekoľko dní.

Hlavné mesto Talianska je Rím. Nazýva sa aj večné mesto, mesto miest alebo sväté mesto, práve preto, že sú tu pochovaní apoštoli sv. Peter a sv. Pavol a ďalší mučeníci. Je to mesto s nádhernou históriou a kultúrnym bohatstvom. Patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta sveta, nielen pre pútnikov, ale aj pre turistov z celého sveta.

Cena zahŕňa:

 • letenka Viedeň – Rím – Viedeň
 • servisné poplatky
 • transfer z letiska a na letisko v Ríme
 • 4 x hotelové ubytovanie  s raňajkami
 • duchovný doprovod, sprievodca

Cena nezahŕňa:

Povinné príplatky:

 • mestská  taxa  – platí sa na mieste
 • cestovné lístky na metro /1 lístok 100 min. – 1,50 €, celodenný 7 €,  vlakový lístok do Castel Gandolfo cca 2,10 €/osoba/ 1 cesta
 • rezervovaný vstup Apoštolský palác a záhrady Castel Gandolfo, s potvrdením Biskupského úradu špeciálna redukovaná cena 8,- €  a 5 € rezervačný poplatok
 • vstupy

Možné príplatky:

 • komplexné cestovné  poistenie
 • jednolôžková izba za príplatok 150,- € na vyžiadanie alebo ak klienta nemožno doubytovať
 • transfer na letisko a z letiska Viedeň 20,- €

Program

1.deň

stretnutie skupiny v Bratislave popoludní,  odchod  na letisko do Viedne, odlet do Ríma. Následne  transfer na hotel, ubytovanie.

2.deň

po raňajkách  prehliadka Baziliky  sv. Petra vo Vatikáne, osobné modlitby pri hrobe sv. Jána Pavla II. a Jána XXIII. Fakultatívne  výstup na kupolu. Na poludnie modlitba Anjel Pána s pápežom Františkom. Popoludní návšteva Baziliky sv. Pavla za hradbami – potom, čo bol sv. Pavol sťatý, učeníci preniesli jeho telo na Via Ostiense, kde bol pochovaný. Dnes sa nad jeho hrobom týči bazilika. Pôvodná stavba, svojho času väčšia ako Bazilika sv. Petra, bola  postavená v 4. storočí. V roku 1823  bola zničená požiarom a následne postavená znovu, so snahou držať sa pôvodnej podoby. Ubytovanie

3.deň

po raňajkách presun do centra. Návšteva Baziliky Santa Maria Maggiore,  jeden z najstarších a najvýznamnejších mariánskych chrámov na svete. Pôvodná Bazilika bola postavená v 4. storočí. V roku 867 pápež Hadrián II. v chráme za prítomnosti sv. Cyrila a sv. Metoda položil na hlavný oltár slovanské bohoslužobné knihy a tak schválil staroslovenčinu ako liturgický jazyk.  Lateránska bazilika – prvé sídlo pápežov,  Sväté schody, ktoré dala priniesť sv. Helena z Jeruzalema do Ríma. Neďaleko sa nachádza Bazilika sv. Klementa. Nachádza sa 10 minút peši od Kolosea, pozdĺž ulice Via San Giovanni in Laterano. Vstup do tejto baziliky človeku umožní preniesť sa v čase vďaka archeologickým vykopávkam, ktoré od roku 1857 robia bratia z rehoľného rádu írskych dominikánov. Návštevník však môže byť aj svedkom hlbokej úcty k našim vierozvestcom, zvlášť k svätému Cyrilovi. Práve táto bazilika totiž v sebe uchováva mnohé svedectvá o prítomnosti solúnskych bratov v Ríme.. , ubytovanie.

4.deň

po raňajkách výlet vlakom do Castel Gandolfo, rozprestiera sa  v horách, pri jazere Lago Albano,  asi 30 km juhovýchodne od Ríma. Palác patrí katolíckej cirkvi od 17. storočia. Bol využívaný  ako letné sídlo pápežov. V súčasnosti pápež František umožnil sprístupniť  palác verejnosti. Návšteva expozície a záhrad, osobné voľno. Popoludní návrat do Ríma. Peši  najznámejšie  rímske námestia a fontány, vrátane Fontana di Trevi, ubytovanie.

5.deň

presun do Vatikánu – všeobecná audiencia so Svätým Otcom na námestí sv. Petra. Ďalšie antické a kresťanské pamiatky a kostoly,  Koloseum, Forum Romanum, Trajánovo Fórum, Kapitol, Piazza Venezia. Odchod  na letisko, odlet do Viedne. Transfér do Bratislavy s predpokladaným príchodom asi o 23.00 hod.