Santiago de Compostella je významné pútnické miesto v Španielsku. Je zároveň aj hlavným mestom španielskeho autonómneho spoločenstva Galícia. Mesto má necelých 100 000 obyvateľov a rozkladá sa na vyše 220 km2.
Santiago de Compostella sa preslávilo ako pútnické miesto v 9. storočí, a to nájdením pozostatkov sv. apoštola Jakuba, ktorý bol jedným z dvanástich apoštolov Pána Ježiša. Údajne bol pochovaný práve v Santiagu de Compostella a na mieste jeho hrobu bol postavený kostol pomenovaný ako Katedrála svätého Jakuba, ktorý sa stal slávnym pútnickým miestom, na ktoré prichádza stále viac a viac pútnikov z celého sveta.
Termíny Svätojakubskej púte k hrobu svätého Jakuba do Santiago de Compostella nájdete kliknutím na tento odkaz
Všeobecne sa púte rozšírili už vo 4. storočí, kedy veriaci zatúžili putovať po miestach, kadiaľ kráčali svätí.
Túžili však putovať peši ako apoštoli na sväté miesta.
Veriaci sa na posvätných miestach už od počiatku modlili, chválili Boha, prosili Ho o pomoc, vzdávali Mu vďaky a odprosovali za svoje hriechy.
Takto sa postupne rozšírilo aj putovanie na miesta odpočinku svätých, napríklad aj k hrobu svätého Jakuba, apoštola do Santiago de Compostella. Veriaci čoraz viac začali putovať do Compostelly. V súčasnosti tu prichádzajú pútnici rôznymi dopravnými prostriedkami z rôznych častí sveta. Najvýznamnejšou sa však stala práve pešia púť k hrobu sv. Jakuba do Santiaga de Compostella.
Prvá oficiálne zaznamenaná púť do Compostelly bola zorganizovaná v roku 951 biskupom Le Puy. Pozdĺž trasy putovania boli postupne vybudované kostoly a kláštory, v ktorých boli umiestnené relikvie svätých. Takisto sa začal vydávať manuál pre pútnikov, v ktorom sú zapísané správy o zázrakoch a liturgické texty spojené so sv. Jakubom, apoštolom. V manuáli je tiež zaznamenaný presný popis trasy, umelecké diela, ktoré je možné po ceste vidieť a zvyky miestnych obyvateľov.
Symbolom púte do Compostelly sa už v stredoveku stala mušľa hrebenatka veľká a od roku 1987 je platný systém smerových značiek s touto mušľou.
Záujem o svätojakubskú púť do Compostelly sa veľmi rozšíril koncom 80. rokov 20. storočia, a to aj vďaka tomu, že v roku 1993 bola Svätojakubská cesta zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Do Compostelly je možné putovať z ktoréhokoľvek miesta. Pútnici si však najčastejšie volia už označené cesty tzv. camino.
Najstaršou pútnickou cestou je Camino Primitivo. Ide teda o pôvodnú cestu z Ovieda cez Lugo a Melide, ktorá je dlhá približne 320 km.
Najznámejšou je Camilo del Norte, čo je severná trasa z Irunu do Compostelly a má cca 870 km. Z tejto trasy vychádza niekoľko menších trás, ktoré sú známe hlavne pre miestnych obyvateľov.
Ďalšou známou trasou je Camino del Plata, ktorá začína v Seville. Je to najdlhšia trasa a vedie cez celé Španielsko z juhu na sever a má približne 1000 km.
V Portugalsku je známa Portugalská cesta (Camino Portugese) a začína v Porte odkiaľ vedú tri cesty: Camino da Costa (trasa popri pobreží oceánu), Camino Central a Camino de Grada (cesty, ktoré vedú vnútrozemím Portugalska). Portugalská cesta je jednou z najkratších ciest, dlhá cca 240 km.
Ďalej je známa Anglická cesta, ktorá začína v prístavoch na Atlantickom pobreží a je dlhá približne 110 km.
Putovať do Santiago de Compostella je možné aj z Francúzska, odkiaľ je najviac využívaná cesta, ktorá začína v hornatom kraji s mariánskym pútnickým miestom Le Puy.
Púť môžete začať aj z Česka. Môžete sa vydať severnou alebo južnou trasou. Severná trasa z Česka do Compostelly sa začína pri Zbraslavskom kláštore v Prahe, pokračuje cez Karlštejn, Plasy, Střibro, Kladruby, cez hraničný prechod Železná, ďalej sa pokračuje na Norimberg a Rothenburg ob der Tauber. Tu sa Česká cesta napája na Francúzsku cestu. Južná trasa z Česka pokračuje od Karlštejna na Mníšek pod Brdy, Dobřiš, Přibram, Nepomuk, Klatovy a Kdyni, potom cez hraničný prechod Všeruby a ďalej po Východobavorskej ceste Svätého Jakuba.
Od roku 2012 sa začali prvé aktivity smerujúce k vyznačeniu Svätojakubskej cesty aj na Slovensku a v roku 2020 bolo z celkovej dĺžky vyznačených približne 80%.
Takto sa postupne vyvíjala svätojakubská trasa na Slovensku.
Môžeme ju označiť ako pútnickú magistrálu, ktorá spája významné pútnické miesta Slovenska. Vedie hlavne po značených turistických chodníkoch alebo cyklochodníkoch a je navrhnutá s ohľadom na potreby pútnikov.
Začína sa pri Dóme svätej Alžbety v Košiciach a pokračuje smerom na Bratislavu. Spája tak dve najväčšie slovenské mestá – Košice a Bratislavu.
Trasa Svätojakubskej cesty na Slovensku vedie cez jedinečné turisticky atraktívne slovenské obce a mestá, cez krásnu prírodu, kultúrne a historické pamiatky či národné parky. Trasa kopíruje stredoveké pútnické koridory a prechádza cez mestá s patrocíniom sv. Jakuba.
Celá trasa na Slovensku je dlhá cca 650 km a pešo je možné ju prejsť za približne 1 mesiac.
Trasa Svätojakubskej cesty na Slovensku je rozdelená do deviatich úsekov. Úseky sú zložené z viacerých etáp, z ktorých každá zaberie približne jeden deň chôdze. Nemusíte prejsť trasu celú. Môžete si vybrať jeden či dva úseky.
Na východnom Slovensku ide o peší úsek Košice – Levoča a Levoča – Banská Bystrica.
Na strednom Slovensku je to peší úsek Banská Bystrica – Hronský Beňadik.
Na západnom Slovensku ide o peší úsek Hronský Beňadik – Trnava, Trnava – Bratislava, Bratislava – Wolfsthal (AT) a úsek Rajka (HU) – Bratislava.
Na severnom Slovensku a Považí je to peší úsek Oščadnica – Trenčín a Trenčín – Trnava.
Naša cestovná kancelária ponúka aj Svätojakubskú púť do Santiaga de Compostella k hrobu sv. Jakuba letecky alebo autobusom. Túto púť môžete skombinovať s návštevou ďalších pútnických miest, najmä Lúrd a Fatimy. Takisto v letných mesiacoch nájdete termíny aj pešej púte do Compostelly.
Prípadne si môžete u nás vybrať Svätojakubskú púť aj v rámci Slovenska. V ponuke nájdete jednodňové alebo aj viacdňové púte po slovenských pútnických miestach zaradených do Svätojakubskej cesty.
Termíny Svätojakubskej púte k hrobu svätého Jakuba do Santiago de Compostella nájdete kliknutím na tento odkaz
Termíny Svätojakubskej púte po Slovensku nájdete kliknutím na tento odkaz